حمید
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید
آرشیو وبلاگ
      تور مسافرتی کربلا /ترکبه/ روسیه/ گرجستان ()
درباره ترکیه نویسنده: حمید - دوشنبه ٩ امرداد ،۱۳٩٦
سفر به ترکیه با تور ارزان قیمت ترکیه 
تور ترکیه مناطق طبیـــعی
ترکیه به هفت منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود:
منطقه آناتولی شرقی(Eastern Anatolian) (DoguAnadolu)
مناطق شرقی کشور را در بر می‌گیرد و مرتفع‌ترین و ناهموارترین منطقه ترکیه محسوب می گردد. این منطقه با مساحت 163هزار کیلومترمربع یزرگترین منطقه در ترکیه می باشد؛ ولی نسبت به سایر مناطق ترکیه، تراکم جمعیت کمتری دارد. آب‌وهوای این منطقه نیز معتدل قاره‌ای است. کوه آرارات(Mount Ararat) بلندترین کوه ترکیه در این منطقه قرار دارد. همچنین، دو رود مهم دجله(Tigris)و فرات(Euphrates)از این منطقه سرچشمه می‌گیرند.

منطقه فلات آناتولی مرکزی(Central Anatolian Plateau)(IcAnadolu)
شامل دره‌هایی است که ساحل اژه را از فلات آناتولی جدا می‌سازد و در مرکز ترکیه قرار دارد. مساحت این منطقه 151هزار کیلومترمربع و آب‌وهوای آن نیمه‌خشک قاره‌ای است. معمولا در طول سال، بارندگی در این منطقه کم است. آنکارا، پایتخت ترکیه، در این منطقه قرار دارد.
منطقه دریای سیاه(Black Sea)(Karadeniz)
شامل مناطق ساحلی شمال کشور است و در جنوب دریای سیاه قرار دارد. این منطقه به صورت کمربندی در بالای ترکیه قرار گرفته است. مساحت این منطقه 141هزار کیلومترمربع است و 1/18درصد از ترکیه را در بر می‌گیرد. این منطقه، تنها منطقه در کشور است که مردم روستانشین آن بیش از مردم شهر نشین‌اند. این منطقه آب‌وهوای اقیانوسی دارد. در ساحل، تابستان‌ها گرم و مرطوب و زمستان‌ها سرد و مرطوب است. همچنین این منطقه در مقایسه با دیگر مناطق ترکیه بیشترین میزان بارندگی را در طول سال دارد.
منطقه مدیترانه(Mediterranean)(Akdeniz)
شامل سواحل دریای مدیترانه در جنوب است. مساحت این منطقه 120هزار کیلومتر مربع است. آب‌وهوای آن در ساحل مدیترانه‌ای است و تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و مرطوب دارد. آب‌وهوای مناطق داخلی قاره‌ای است و تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و برفی دارد. شهر آنتالیا در این منطقه قرار گرفته است.
منطقه اژه(Aegean)(Ege)
این منطقه با مساحت 79هزار کیلومترمربع در غرب کشور قرار گرفته است. منطقه اژه آب‌وهوای مدیترانه‌ای و معتدل دارد. در طول ساحل، تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها معتدل و سرد است. در مناطق داخلی تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها سرد و همراه با بارش برف است. شهر ازمیر در این منطقه قرار دارد.
منطقه جنوب شرقی آناتولی(South Theastern Anatolia) (GuneydoguAnadolu)
در شمال سوریه و عراق و در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. مساحت این منطقه 75هزار کیلومترمربع است. این منطقه تحت تاثیر آب‌وهوای قاره‌ای و مدیترانه‌ای قرار دارد و از قدیم یکی از مهم‌ترین نواحی کشاورزی کشور بوده و حدود 20درصد از آن زمین‌های کشاورزی است. رود دجله و فرات از این منطقه می‌گذرد و به ترتیب به سمت عراق و سوریه جاری می‌شوند.


منطقه تراس و سرزمین‌های مرزی دریای مرمره
(Thrace and The Borderlands of the sea marmara) (Marmara)
شامل بخش اروپایی ترکیه یا به عبارت دیگر، منطقه تراس و سرزمین‌های مجاور دریای مرمره در شمال غربی کشور می‌شود. مساحت این منطقه در حدود 67هزار کیلومترمربع است. این منطقه کوچکترین و در عین حال پرجمعیت‌ترین منطقه در ترکیه می‌باشد. تابستان‌های این منطقه گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی اوقات با بارش برف همراه است. بخش شرقی این منطقه، کوهستانی و بلندترین نقطه آن کوه اولوداغ(Uludag)با ارتفاع 2543متر است. شهر استانبول در این منطقه قرار گرفته است.
آب‌وهــــوا
بهترین فصل برای سفر به ترکیه بهار و پاییز است. در این فصل هوا نه زیاد گرم و نه زیاد سرد است. وجود پستی و بلندی در ترکیه باعث ایجاد تفاوت‌های آب‌وهوایی در بین مناطق این سرزمین شده است. به طور کلی، ترکیه چهار منطقه آب‌وهوایی دارد:
سواحل جنوب و سواحل غرب با آب‌و هوایی مدیترانه‌ای؛
سواحل دریای سیاه با تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی معتدل و مرطوب؛
بخش‌های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب‌وهوایی کوهستانی؛
بخش‌های مرکزی فلات آناتولی با آب‌وهوایی نسبتا خشک قاره‌ای.
در طول سردترین ماه‌های زمستان، دی و بهمن، اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه‌های ساحلی از جمله سواحل جنوب، سواحل غرب و سواحل دریای سیاه و منطقه‌های سرد داخلی مشاهده می‌گردد. در نواحی مرتفع شرقی زمستان‌ها طولانی‌تر و سردتر است. در نواحی کوهستانی و شمالی ترکیه باران به مقدار زیاد و به طور منظم می‌بارد؛ ولی هرچه از سمت مغرب به سمت مشرق می‌رویم از مقدار باران کاسته می‌شود. گرم‌ترین تابستان کشور در آناتولی جنوب شرقی است. میزان بارندگی در فلات آناتولی حدود نصف نواحی ساحلی است. به طورکلی، این میزان بارندگی مربوط به ماه‌های اکتبر و آوریل است. بیشتر مواقع، در زمستان این بارش به صورت برف در می‌آید.
کوه‌هـــا
سرزمین ترکیه، فلاتی مرتفع است و کوه‌های آن متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی هستند. بخش آسیایی ترکیه شامل کمربندی از سلسله‌ کوه‌های جوان با ارتفاع متوسط 1100متر از سطح دریا است که این ارتفاعات مشرف بر نواحی داخلی هستند و بخش‌های مرکزی نسبتا هموار را احاطه کرده‌اند. تعدادی از بلندترین کوه‌های ترکیه عبارتند از:
آرارات یا آغری(Ararat)(Agri)
کوه آرارات دو قله آتشفشانی غیرفعال به نام‌های آرارات بزرگ(Greater Ararat) و آرارات کوچک(Lesser Ararat) دارد. آرارات بزرگ، بلندترین قله ترکیه است. کوه آرارات در شمال شرقی کشور ترکیه، در ایالت آغری(Agri) و در مرز ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، قرار دارد. این کوه در قرآن، کوه جودی نامیده شده است.
رشکو(Resko) یا آلدروک(Uludoruk)
این قله، بلندترین قله کوه جیلو(Cilo) در ایالت هاکاری(Hakkari)است. این کوه در نزدیکی استان آذربایجان غربی در ایران قرار دارد.
سبحان(Suphan) (suphan)
کوه آتشفشانی غیرفعالی است که در شمال غربی دریاچه وان(Van) قرار دارد. این کوه، دومین کوه بلند آتشفشانی ترکیه، پس از آرارات، است.
کاچکار(Kackar) (Kackar)
این کوه در ایلت ریزه(Rize)، در شمال شرقی کشور، قرار دارد. به خاطر زیبایی این کوه به آن عروس قلل ترکیه در سواحل دریای سیاه می‌گویند.
ارجیس(Erciyes)
این کوه آتشفشانی در 25کیلومتری جنوب ایالت قیصریه(Kayseri)، تقریبا در مرکز ترکیه، قرار دارد و بلندترین کوه در آناتولی مرکزی محسوب می گردد.
رودهــــا
رودهای بسیار زیادی در ترکیه جریان دارند. این رودها از کوه‌های مختلف سرچشمه می گیرند و پس از گذشتن از ترکیه و بعضی از کشورهای همسایه به دریاهای اطراف می‌ریزند. لازم به ذکر است که تمام رودهای ترکیه، به غیر از دو رود، از ترکیه سرچشمه می‌گیرند: اورونتس (Orontes) یا نهرالعاصی از لبنان و ماریتسا(Maritsa)یا اِورُس یا مِریچ از بلغارستان سرچشمه می‌گیرند. قزل‌ایرماق(Kizilirmak)، بلندترین رودخانه ترکیه است و به دریای سیاه می‌ریزد. بیشترین کاربرد این رود در تولید انرژی برق‌آبی(هیدروالکترونیک) است.
دجله(Tigris) و فرات(Euphrates) که از جنوب شرقی ترکیه، رشته کوه توروس، سرچشمه می‌گیرند؛ به خلیج فارس می‌ریزند(دجله بعد از ترکیه به کشور عراق جاری می‌شود، ولی فرات مسیری نسبتا طولانی را در سوریه طی می‌کند و سپس وارد عراق می‌شود).
ارس(Aras) که از منطقه ارزروم سرچشمه می‌گیرد؛ از مرز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان می‌گذرد و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می‌پیوندد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. این رود در سال 1813 میلادی و در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد.
دریاچـــه‌ها
ترکیه، حدود 65دریاچه کوچک و بزرگ، با مساحت کلی نه هزار کیلومترمربع، دارد. بیشتر دریاچه‌های این کشور آب شیرین هستند و تنها تعداد کمی از آنها آب شورند. از نظر تعداد و حجم آب، دریاچه‌های آناتولی شرقی بالاترین میزان ذخیره آبی را دارند. دریاچه آب‌شور وان(Van)، بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه، در این قسمت واقع شده است. دریاچه‌های زیادی نیز در مناطق غربی کشور قرار گرفته‌اند که دریاچه‌های بیشهر(Beysehir) و اگیردیر(Egirdir) از آن جمله‌اند.
در مناطق نزدیک به دریای مرمره، دریاچه‌های ساپانجا(Sapanca)، ایزنیک(Iznik)، الوباط(Uluabat)، مانیاس(Manyas)، ترکوس(Terkos)، کوچیک چکمسه(Kucukcekmece) و بیوک چکمسه(Buyukcekmece) قرار گرفته‌اند.
دریاچه نمک(Lake Tuz)، دومین دریاچه بزرگ ترکیه، در آناتولی مرکزی قرار گرفته است. آب این دریاچه بسیار شور و غلظت نمک آن بسیار بالاست.
  نظرات ()
مطالب اخیر تور کربلا هوایی تور هوایی کربلا محرم عرفه چیست هتل پولو تفلیس - گرجستان کربلا و عرفه تور کوش آداسی تور بدروم ترکیه ارزان قیمت تور استانبول ارزان تور گرجستان لحظه آخری تور آنتالیا ارزان – تور ترکیه
کلمات کلیدی وبلاگ تور ترکیه ارزان قیمت (۱۱) تور ترکیه (٩) تور هوایی کربلا (٧) تور هوایی کربلا+تورهوایی کربلا ارزان قیمت+تور هوای (٧) تور ارزان قیمت ترکیه (٦) تور روسیه ارزان قیمت (٥) تور مارماریس ترکیه (٥) تور کوش اداسی ارزان قیمت (٥) تور هوایی کربلا ارزان قیمت (٥) تور ارزان قیمت کربلا (٥) تور گرجستان ارزان قیمت (٥) تور گرجستان+تور گرچستان ارزان قیمت+تورگرجستان ارزا (٤) تور ارزان قیمت تفلیس (٤) تور کوش اداسی (٤) تور روسیه ارزان قیمت +تور روسیه+تور ارزان قیمت روس (٤) تور ترکیه+ تور ارزان قیمت ترکیه+ تور استانبول ارزا (۳) تور کربلا (۳) تور روسیه (۳) تور روسیه تابستان 96 (۳) تور بدروم ترکیه+تور ارزان قیمت ترکیه+تور بدروم ارز (۳) تور هوایی ارزان قیمت کربلا (۳) تور انتالیا ارزان قیمت (۳) تور ارزان قیمت کوش اداسی (٢) تور ارزان قیمت روسیه (٢) تور ارزان قیمت انتالیا (٢) تور ارزان قیمت مارماریس (٢) تورگرجستان-تورگرجستان ارزان قیمت-تورهوایی کربلا-تو (٢) تور کوش اداسی ارزان قیمت+تور کوشاداسی ترکیه+تور ار (٢) افر تور گرجستان ارزان قیمت (٢) تور انتالیا (٢) تور گرجستان (٢) تور گرجستان تفلیس (٢) تور هوایی کربلا با کیفبت (٢) تور روسیه بهترین خدمات (٢) تور کوش اداسی ترکیه ارزان قیمت (٢) تور انتالیا ارزان قیمت+تور ارزان قیمت انتالیا+تور (٢) #تور گرجستان ارزان قیمت #تور هوایی کربلا #تور هوای (۱) تور هوایی کربلا محرم (۱) تور استاتبول با کمترین قیمت (۱) تور استانبول با کمترین قیمت تابستان 96 (۱) تور لجظه اخری انتالیا (۱) تور ترکیه انتالیا (۱) تور لحظه اخری انتالیا ترکیه (۱) تور ارزان قیمت لحظه اخری (۱) تور افر گرجستان (۱) تور لحظه اخری گرجستان (۱) تور مارماریس ارزان قیمت (۱) تور هوایی مارماریس (۱) تور هوایی کربلا بهترین خدمات (۱) تور ارزان قیمت افر گرجستان تفلیس (۱) بهترین خدمات (۱) تور ارزان قیمت (۱) تور تفلیس (۱) تور بدروم ترکیه (۱) تورکربلا ارزان قیمت (۱) تور ارزان قیمت ارمنستا (۱) تور مارماریس (۱) سفرنامه ترکیه (۱) تور استانبول (۱) تور ارمنستان (۱) ارزان قیمت (۱) javascript:void(0) (۱) تور عتبات (۱) افر تور تفلیس (۱) افر تور گرجستان (۱) تور بدروم ارزان قیمت (۱) تور ارزان قیمت بدروم (۱) تور مارماریس ارزان قیمت (۱) تور هوای ارزان قیمت کربلا (۱) نور گرجستان (۱) تور ارزان قیمت گرجستان (۱) تور ارزان قیمت ترکیه ر (۱) تور ارزان قیمت استانبول (۱) تور ارزان قیمت کربلا هوایی (۱) تور لحظه اخری استانبول+تور استانبول+تور استانبول ل (۱) تور لحظه اخری انتالیا+تور انتالیا لحظه اخری+تور ان (۱) تور مارماریس ارزان قیمت تورمارماریس ارزان قیمت ترک (۱) -تور هوای (۱) تورهوایی کربلا- (۱) تورهوایی کربلا ارزان قیمت (۱) #تور روسیه #تور روسیه ارزان قیمت #تور ترکیه #تور ت (۱) تور مارماریس ارزان قیمت یلداسیرپارسین (۱) تور گرجستان ارزان قیمت با یلداسیر پارسیان (۱) تور ارزان قیمت با بهترین خدمات (۱) تور ارزان قیمت انتالیا ترکیه (۱) تور هوایی ارزان قیمت کربلا نجف (۱) تور ارزان مسکو (۱) تور رازان قیمت گرجستان (۱) تورانتالیا ارزان قیمت (۱) تاریخچه گرجستان (۱)
دوستان من سفربین تور کربلا هوایی پرتال زیگور طراح قالب