حمید
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ حمید
آرشیو وبلاگ
      تور مسافرتی کربلا /ترکبه/ روسیه/ گرجستان ()
کربلا رابشناسید نویسنده: حمید - چهارشنبه ۱۱ امرداد ،۱۳٩٦

تور هوایی کربلا

 

سفر به عراق با تور هوایی کربلا ارزان قیمت با یلداسیرپارسیان
امامت یعنی وہ نظام کہ جو خدا کی عطا کی ہوئی عزت کو لوگوں کیلئے لے کر آتا ہے، لوگوں کو علم و معرفت عطا کرتا ہے، اُن کے درمیان پیا ر محبت کو رائج کرتا ہے اور دشمنوں کے مقابلے میں اسلام اور مسلمانوں کی عظمت و بزرگی کی حفاظت جیسا عظیم فریضہ اُس کے فرائض میں شامل ہے لیکن بادشاہت اور ظالم حکومتیں بالکل اِس کے برعکس عمل کرتی ہیں-
آج دنیا کے بہت سے ممالک میں بادشاہی نظام رائج نہیں ہے لیکن وہ لو گ درحقیقت بادشاہ ہی ہیںاور مطلق العنانیت اُن کے ملک پر حاکم ہے-اِن کا نام سلطان ، بادشاہ سلامت، جاں پناہ ، ظلِّ الٰہی اور ظلِّ سبحانی نہیں ہے اور ظاہری جمہوریت بھی اُن کے ملک میں موجود ہے لیکن اُن کے دماغ میں وہی قدیم سلطنت و بادشاہت اور اُس کی فر عونیت کا قوی ہیکل دِیو سوارہے یعنی لوگوں سے ظالمانہ اور متکبرانہ رویہ رکھنا اور اپنے سے بالاتر طاقتوں کے سامنے ذلت ورسوائی سے جھکنا! نوبت تو یہاں تک آپہنچی ہے کہ ایک بہت ہی بڑے اور طاقتور ملک (امریکا) کے اعلی سیاسی عہدیدار اپنے اپنے مقام و منصب کے لحاظ سے صہیونیوں، بین الاقوامی مافیا، بین الاقوامی خفیہ نیٹ ورک اور بڑی بڑی کمپنیوں کے مالکان کے ہاتھوں اسیر و غلام ہیں! یہ لوگ مجبور ہیں کہ اُن کی خواہشات کے مطابق باتیں کریں اور اپنا موقف اختیار کریں تاکہ ......

ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در Fri 5 Jul 2013ساعت 1:56 PM توسط علوی| تنقید |
و تو چه می‌دانی که کربلا چیست؟

و تو چه می‌ دانی که کربلا چیست؟

جدم رسول خدا(ص) خبر داده بود که من به عراق فراخوانده می شوم و در محلی به نام عمورا و کربلا فرود آمده و در همان جا به شهادت می رسم و اکنون وقت این شهادت رسیده است.» قافله امام رهسپار کربلاست و به سوی سرنوشتی شتاب می کند که جز با خون فرجامی برایش متصور نیست. دراین مسیرازمکه تا نینوا ندای «هل من ناصرینصرنی» قافله او همه آزادیخواهان را دعوت به توحید و ظلم ستیزی می کند. اصرارهای محمد بن حنفیه برادر امام نیز نمی تواند درعزم جزم وی برای نیمه تمام گزاردن حج واجب و خروج از مکه خللی وارد کند. حجت خدا کعبه را در جای دیگری می جوید وسرزمین نینوا حسین را به سوی خود می خواند. آیا یاری رسانی است که مرا یاری کند؟ رواست یزید بر منبر پیامبر بنشیند و امام بر گرد کعبه مشغول طواف باشد؟ 
نصایح پدرانه و برادرانه عقلا نیز کارگر نمی افتد.«ای پسر رسول خدا (ص) چرا تو به سنت برادرت حسن مجتبی (ع) عمل نمی کنی؟ نفرات تو از برادرت حسن (ع) نه تنها بیشتر که بسیار کمتراست. مردمان این روزگار با جماعت بدر و حنین و صفین توفیر دارند.»اما امام را با این مصلحت اندیشی های مزورانه و دنیاپرستانه چه کار. امام در نامه ای که برای برادرش می نویسد تاکید می کند راهی که می رود برای اصلاح مفاسد و احیای سنت جدش رسول خدا (ص) و رسم پدرش علی بن ابیطالب (ع) ،اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکراست و نه فساد و ستمگری و خوشگذرانی.
در این مدت از مکه تا کربلا کاروان امام برای ستاندن حق رسولله (ص) در حرکت است. در پشت سر حاجیان گرد تکه سنگی به طواف مشغولند غافل ازاینکه کعبه با تمام عظمتش به سوی قتله گاه ره می پیماید. خیمه واژگون سنت پیامبر اسلام جز با خون ولی خدا راست نمی شود.آنچه حجت خدا را به قربانگاه نینوا فرا می خواند بیست هزار نامه دروغ و تزویر کوفیان نیست. آنچه امام را به مسلخ عشق دعوت می کند همان ندایی است که ابراهیم (ع) را برای به مسلخ بردن اسماعیل فرا خواند. اما اینبار امام همه داشته هایش را برای پرودگارش به قربانگاه می برد .زن و فرزند و برادر و خواهر و فرزندانشان را. در مسلخی که شهادت و اسارت و عطش گشنگی و زنجیر و تازیانه را در خود جمع دارد.
این فقط یک کاروان معمولی نیست. تمام سلسله انبیاء در قافله حسین (ع) جمعند. زحمات و رنجهای پیامبران از آدم تا خاتم (ع) با به قدرت رسیدن یزید می‌رود که تباه شود. این قافله حسین (ع) نیست که راه به نینوا می پیماید این کشتی نوح است. عصای موسی(ع) اینبار در دستان حسین(ع) است. این ابراهیم(ع) است که به سوی آتش رهسپار است. این محمد (ص) است که در قامت حسین (ع) بتخانه می شکند. این حسین (ع) است که برای درغلطیدن در محراب خون سر از پا نمی شناسد. نمرودیان رودخانه انبیاء راه خود را با اراده اباعبدالله در سفر به دیار عشق و خون در می نوردد. حسین (ع) در محرم سال 63 برای پیوستن حق جویان و آزادیخواهان عالم به قافله انبیاء ندا سر می دهد.به راستی نصرانیان مسیح را به صلیب نکشیدند چگونه است که مسلمانان امام خویش را به قتلگاه فرا می‌خوانند؟
و تو چه می‌دانی که کربلا چیست؟

ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در Tue 21 May 2013ساعت 12:0 PM توسط علوی| تنقید |
قضیه ی کربلا چیست ؟

قضیه ی کربلا چیست؟

 

شکوه و عظمت حماسه ی استثنایی ، ماندگار و بی تکرار کربلا آن چنان چشمگیر بوده است که بیش از هر ماجرای دیگری توانسته است در جهت بخشی به حرکت تاریخ به ویژه تاریخ اسلام و تشّیع علوی نقش بسیار مؤثّر و غیر قابل انکاری را ایفا کند. بی گمان در طول تاریخ بشری هیچ ماجرا – و نه حادثه - ای را نمی توان یافت که به اندازه ی حماسه ی کربلا با نفوذ در عمق جان و فطرت انسان های آزاده ، کام تشنگان حقیقت را سیراب نماید و حق باوران را به آن حد از شیفتگی و شیدایی برساند که برای رسیدن به آرمان های والای عزّت و آزادگی از نثار جان و تمام هستی خود دریغ نورزند.
نهضت عاشورا بر محور فداکاری و جان افشانی امام حسین (ع) و یاران باوفا یش شکل گرفت و تاریخ بشری را سرشار از حماسه و ایثار کرد و درس آزادگی و عزّت به انسان داد. خون امام حسین (ع) و یارانش درخت اسلام را برای همیشه ی تاریخ آبیاری و عزّت و بیداری را به رگهای جامعه تزریق نمود.
امّا کربلا با درخشش مصلح بزرگ جهانی خود که شعاع محبّت او تا قرون متمادی بر تمامی دل های عاشق پرتو افکنی می کند ، یک صورت ظاهری سیاه و سفید دارد و دهها صورت باطنی رنگارنگ . صورت ظاهری آن همان است که مورّخین نوشته اند و غیر از اولیا و اتقیا - اهل بیت امام حسین (ع) و یاران باوفای او- که پرونده ای پرافتخار و نورانی از خود به جا گذاشتند ، اشقیا نیز با حضوری بی رحمانه و ظالمانه کارنامه ای سیاه رنگ دارند. ضمن معرّفی اجمالی دو چهره ی اصلی حق و باطل ، صورت ظاهری قضیّه ی کربلا را با هم ورق می زنیم :
ثارالله و سیّدالشّهدا امام حسین (ع) امام سوم شیعیان درسوم شعبان سال چهارم هجری قمری در مدینه به دنیا آمد. پدرش یعسوب الدّین امیرالمؤمنین علی (ع) نخستین ایمان آورنده به دین اسلام و مادرش نیز فاطمه زهرا عصمت کبری (س) دختر پیامبر (ص) خدا بود. این نام را پیامبر برای او انتخاب نمود. آن حضرت بسیار مورد علاقه و لطف و محبّت رسول خدا (ص) چرا که در آغوش ایشان بزرگ شده و تربیت یافته ی مکتب نبوی بود. از زبان مبارک پیامبر (ص) نقل شده که در باره ی امام فرموده اند : « حسین منّی انا من حسین = حسین از من و من از حسینم. / حسین نفس مطمئنّه ، محمّد علی عالمی ص 33 » و « الحسن و الحسین سیّدا شباب اهل الجنّه = حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشتند. / پرتوی از عظمت حسین ، لطف الله صافی ص 29 » همچنین از امام حسین (ع) و پدر و برادر بزرگوارش امام علی (ع) و امام حسن (ع) و نیز مادرش کریمه اش حضرت فاطمه ی زهرا (س) به عنوان اهل بیت (ع) یاد می شود و آیه ی تطهیر در حقّ این خاندان نازل شده است : « اِنَّما یُریدُ الله لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اَهلُ البِیتَ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیرا = همانا خداوند اراده کرده که خاندان مرا از گناه و آلودگی کاملا پاک گرداند. / قرآن کریم ، سوره احزاب ، آیه 33 » هنگام رحلت پیامبر (ص) امام حسین (ع) شش سال داشت.
در دوران خلافت پدرش علی (ع) امام حسین (ع) موقعیّت ممتازی داشت. علم ، بخشش ، بزرگواری ، فصاحت ، شجاعت ، تواضع ، عفو ، حلم و تمامی فضایل انسانی در وجود این حجّت یزدان تجلّی یافته بود. آن بزرگوار در سه جنگ جمل و صفّین و نهروان همراه برادر و دوشادوش پدر می جنگید. بعد از شهادت پدر نیز همچون سربازی مطیع رهبر و مولایش امام حسن (ع) بود.
پس از انعقاد پیمان صلح امام حسن (ع) با معاویه ایشان به همراه اهل بیت (ع) خود به مدینه آمدند. در سال 49 یا 50 ه. ق. که امام حسن (ع) به شهادت رسید ، بار امامت به دوش سیّد الشّهدا (ع) قرار گرفت. آن امام همواره یکی از معترضین سر سخت نسبت به سیاست های معاویه و سخت گیری های او بود و به همین دلیل نامه های متعدّدی برای معاویه نوشت و او را از کشتن حجر بن عدی و یارانش و دیگر اعمال ناپسندش سرزنش کرد. چون امام یکی از چهره های شاخص و برجسته در مدینه و محور وحدت شیعه محسوب می شد ، حکومت اموی از نفوذ او بیم زیادی داشت.
« یزید از مادری به نام « میسون » دختر بجدل کلبی زاده شده است. پدرش غلام معاویه بود نه خود معاویه چرا که وقتی او را به نزد معاویه آوردند ، از این غلام حامله بود. به این دلیل است که یزید را « زنازاده » یا « وَلَدُ الزّنا » می گویند. معاویه ناچار شد با مادر یزید متارکه نماید و او را به قبیله ی پدری اش بفرستد و این گونه است که یزید در بادیه به دنیا می آید.....
...... دلایل زیادی اثبات کننده ی این مطلب است که یزید از تربیت اسلامی محروم بود از جمله این که در قبیله ی محلّ تولّدش مسیحیان زیادی بودند و رقص و غنا و لهو و میگساری و سگبازی و میمون بازی و....از عادات آنان محسوب می شد./ حماسه حسینی ، شهید مرتضی مطهری ، جلد اوّل صص 18 و 19 با تلخیص و ویرایش »
« او نه تنها مرد فاسق و فاجری بود بلکه متظاهر و متجاهر به فسق بود و شایستگی سیاسی هم نداشت .... / حماسه حسینی ، جلد دوم ، ص20 »
« مسعودی در مروج الذّهب می نویسد : میمون را لباس های حریر و زیبا می پوشانید و در پهلودست خود بالاتر از رجال کشوری و لشکری می نشاند.... / همان ص22 »
پس از مرگ معاویه ی هشتاد ساله در نیمه ی رجب سال 60 ه. ق. یزید به حکومت رسید. معاویه علیرغم این که طبق صلح نامه خود با امام حسن (ع) حق موروثی کردن حکومت را نداشت ، یزید را حاکم بعد از خود معرّفی نمود. قبل از فوتش نیز چون می دانست محبّت امام در قلوب مؤمنین جای دارد ، نامه ای به امام حسین (ع) نوشت و ضمن بیعت خواستن از او با یزید ، او را از قصد قیام برحذر نمود. امام در پاسخ ضمن برشمردن جنایات او ، به انتخاب یزید به عنوان ولی عهد خود ، هشدار داد و از او با نام سگباز و شرابخوار یاد کرد و بیعت با یزید را رد نمود.
یزید در ابتدای حکومتش از امام حسین (ع) و عبدالله ابن زبیر که در مدینه بودند ، بیعت
خواست چون می دانست که مدینه مرکز است و چشم همه به آنجا دوخته شده است. او در نامه ی خود خطاب به حاکم مدینه نوشته بود که : « خُذِ الحُسَینَ بِالبَیعَهِ اَخذََا شَدیدَا = حسین را برای بیعت گرفتن محکم بگیر و تا بیعت نکند رها نکن... / همان ص 26 » امّا امام به خاطر حفظ اسلام هرگز با این فاسد ملعون همراهی نکرد و حکومتش را غیر قانونی خواند.
چرا امام بیعت نکرد ؟ چون ...

ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در Tue 21 May 2013ساعت 11:58 AM توسط علوی| تنقید |
بسم رب المهدی (عج)
بسم رب المهدی

ما را به یک کلاف نخ آقا قبول کن
یا ایها العزیز! أبانا! قبول کن

آهی در این بساط به غیر از امید نیست
یا نا امید مان ننما، یا قبول کن

از یاد برده ایم شما را پدر! ولی
این کودک فراری خود را قبول کن

رسم کریم نیست که گلچین کند،کریم
ما را سوا نکرده و یک جا قبول کن

گر بی نوا و پست و حقیریم و رو سیاه
امابه جان حضرت زهرا(س) قبول کن...
نوشته شده در Tue 21 May 2013ساعت 11:50 AM توسط علوی| تنقید |
آجرک الله یا صاحب الزمان (عج)

بسم رب الحسن

آجرک ا...یاصاحب الزمان(عج)

شهر آبستن غمهاست خدا رحم کند
شهر این بار چه غوغاست خدارحم کند

بوی دود است که پیچیده کجا میسوزد؟
نکند خانه مولاست خدا رحم کند

هیزم آورده که آتش بزنند این در را!
پشت در حضرت زهراست خدارحم کند

همه جمعند و موافق که علی راببرند!
و علی یکه و تنهاست خدا رحم کند

غزلم سوخت دلم سوخت دل آقا سوخت
روضه ی ام ابیهاست خدا رحم کند


********************* 
مردک پست که عمری نمک حیدر خورد
نعره زد بر سر مادر, به غرورم برخورد

ایستادم به نوک پنچه ی پا اما حیف
دستش از روی سرم رد شد و بر مادر خورد

هرچه کردم سپر درد و بلایش گردم
نشد ای وای که سیلی به رخش آخر خورد

آه! زینب تو ندیدی! به خدا من دیدم
مادرم خورد به دیوار ولی....

نوشته شده در Tue 21 May 2013ساعت 11:43 AM توسط علوی| تنقید |
اصحاب کہف
بسم اللہ الرحمٰن الرحیم
زین علوی

اصحاب کَهف

مؤمنانى پناهنده در غار

اصحاب جمع «صاحب» (اسم فاعل) از ماده «ص- ح- ب» و معناى مصدرى آن همراهى کردن است و صاحب کسى یا چیزى است که ملازم و همراه کس یا چیز دیگر باشد. {1}این ملازمت و همراهى باید عرفاً فراوان باشد.{2}
کهف» به معناى شکاف در دل کوه (غار) است؛ امّا برخى لغت دانان «کهف» را بزرگ‏تر از «غار» دانسته‏اند{3} اصحاب کهف به معناى یاران و ملازمان غار است
قرآن کریم در آیات 9- 26 کهف/ 18 از جوانانى مؤمن نام مى‏برد که از آیین بت پرستى دوران خویش بیزارى جستند و با مأوا گزیدن در غار به رحمت الهى پناه برده و از درگاه او درخواست هدایت کردند. خداوند نیز آنان را به مدت 309 سال به خوابى عمیق فرو برد و جایگاه امنى برایشان فراهم ساخت
اصحاب‏کهف در منابع مسیحى:
داستان اصحاب کهف از معدود داستانهایى است که بر خلاف بسیارى از داستانهاى دیگرِ قرآن، در منابع یهودى به دلایلى از آن یاد نشده است {4} امّا در منابع مسیحى.......

ادامــه مـطـلـب
نوشته شده در Tue 14 May 2013ساعت 11:4 PM توسط علوی| تنقید |
کربلا حیات بخش کیوں ہے ؟
باسم رب الحسین
زین علوی
حوزۂ علمیہ قم،ایران

 

کربلا حیات بخش کیوں ہے؟
(1)
کربلا کے بارے میں ایک سوال یہ ہے کہ کربلا شیعیان آل محمد (ص) اور دنیا کے حریت پسندوں کے لئے حیات بخش اور ولولہ انگیز کیوں ہے؟
کربلا کے واقعے میں ایسی کونسا راز ہے جو دلوں کو اس طرح منقلب کرتا ہے؟
انقلاب عاشورا کے پس منظر میں ایسا کونسا مشن اور کونسا محرک ہے حو اتنی صدیاں گذرنے کے باوجود ذہنوں میں زندہ ہے؟
ہم سب سیدالشہداء علیہ السلام کے شیدائی ہیں اور اپنے دل کی اتہاہ میں ان سب سوالات کا جواب جانتے ہیں گوکہ شاید ہم اسے اپنی زبان پرنہ لاسکیں؛ گویا ہم سب کے دلوں میں ایک غیرمکتوب میثاق لکھی گئی ہے جو دل کی آگ کو ہر وقت جلائے رکھتی ہے- ہم سب اس عظیم اور مثالی رزمیہ واقعے پر پس پردہ عظیم روح کا ادراک رکھتے ہیں اور یہی روح، شیعیان آل محمد (ص) میں ظلم کے خلاف جدوجہد کا جذبہ برقرار رکھتی ہے اور اس کے باوجود کہ ہم تاریخ کے تمام مرحلوں میں اقلیت سمجھے جاتے رہے ہیں لیکن ہمیشہ زندہ اور با استقامت رہے ہیں-
لیکن یہ سوال اپنی جگہ برقرار ہے کہ واقعۂ کربلا۔۔۔۔۔۔۔۔

  نظرات ()
مطالب اخیر تور کربلا هوایی تور هوایی کربلا محرم عرفه چیست هتل پولو تفلیس - گرجستان کربلا و عرفه تور کوش آداسی تور بدروم ترکیه ارزان قیمت تور استانبول ارزان تور گرجستان لحظه آخری تور آنتالیا ارزان – تور ترکیه
کلمات کلیدی وبلاگ تور ترکیه ارزان قیمت (۱۱) تور ترکیه (٩) تور هوایی کربلا (٧) تور هوایی کربلا+تورهوایی کربلا ارزان قیمت+تور هوای (٧) تور ارزان قیمت ترکیه (٦) تور روسیه ارزان قیمت (٥) تور مارماریس ترکیه (٥) تور کوش اداسی ارزان قیمت (٥) تور هوایی کربلا ارزان قیمت (٥) تور ارزان قیمت کربلا (٥) تور گرجستان ارزان قیمت (٥) تور گرجستان+تور گرچستان ارزان قیمت+تورگرجستان ارزا (٤) تور ارزان قیمت تفلیس (٤) تور کوش اداسی (٤) تور روسیه ارزان قیمت +تور روسیه+تور ارزان قیمت روس (٤) تور ترکیه+ تور ارزان قیمت ترکیه+ تور استانبول ارزا (۳) تور کربلا (۳) تور روسیه (۳) تور روسیه تابستان 96 (۳) تور بدروم ترکیه+تور ارزان قیمت ترکیه+تور بدروم ارز (۳) تور هوایی ارزان قیمت کربلا (۳) تور انتالیا ارزان قیمت (۳) تور ارزان قیمت کوش اداسی (٢) تور ارزان قیمت روسیه (٢) تور ارزان قیمت انتالیا (٢) تور ارزان قیمت مارماریس (٢) تورگرجستان-تورگرجستان ارزان قیمت-تورهوایی کربلا-تو (٢) تور کوش اداسی ارزان قیمت+تور کوشاداسی ترکیه+تور ار (٢) افر تور گرجستان ارزان قیمت (٢) تور انتالیا (٢) تور گرجستان (٢) تور گرجستان تفلیس (٢) تور هوایی کربلا با کیفبت (٢) تور روسیه بهترین خدمات (٢) تور کوش اداسی ترکیه ارزان قیمت (٢) تور انتالیا ارزان قیمت+تور ارزان قیمت انتالیا+تور (٢) #تور گرجستان ارزان قیمت #تور هوایی کربلا #تور هوای (۱) تور هوایی کربلا محرم (۱) تور استاتبول با کمترین قیمت (۱) تور استانبول با کمترین قیمت تابستان 96 (۱) تور لجظه اخری انتالیا (۱) تور ترکیه انتالیا (۱) تور لحظه اخری انتالیا ترکیه (۱) تور ارزان قیمت لحظه اخری (۱) تور افر گرجستان (۱) تور لحظه اخری گرجستان (۱) تور مارماریس ارزان قیمت (۱) تور هوایی مارماریس (۱) تور هوایی کربلا بهترین خدمات (۱) تور ارزان قیمت افر گرجستان تفلیس (۱) بهترین خدمات (۱) تور ارزان قیمت (۱) تور تفلیس (۱) تور بدروم ترکیه (۱) تورکربلا ارزان قیمت (۱) تور ارزان قیمت ارمنستا (۱) تور مارماریس (۱) سفرنامه ترکیه (۱) تور استانبول (۱) تور ارمنستان (۱) ارزان قیمت (۱) javascript:void(0) (۱) تور عتبات (۱) افر تور تفلیس (۱) افر تور گرجستان (۱) تور بدروم ارزان قیمت (۱) تور ارزان قیمت بدروم (۱) تور مارماریس ارزان قیمت (۱) تور هوای ارزان قیمت کربلا (۱) نور گرجستان (۱) تور ارزان قیمت گرجستان (۱) تور ارزان قیمت ترکیه ر (۱) تور ارزان قیمت استانبول (۱) تور ارزان قیمت کربلا هوایی (۱) تور لحظه اخری استانبول+تور استانبول+تور استانبول ل (۱) تور لحظه اخری انتالیا+تور انتالیا لحظه اخری+تور ان (۱) تور مارماریس ارزان قیمت تورمارماریس ارزان قیمت ترک (۱) -تور هوای (۱) تورهوایی کربلا- (۱) تورهوایی کربلا ارزان قیمت (۱) #تور روسیه #تور روسیه ارزان قیمت #تور ترکیه #تور ت (۱) تور مارماریس ارزان قیمت یلداسیرپارسین (۱) تور گرجستان ارزان قیمت با یلداسیر پارسیان (۱) تور ارزان قیمت با بهترین خدمات (۱) تور ارزان قیمت انتالیا ترکیه (۱) تور هوایی ارزان قیمت کربلا نجف (۱) تور ارزان مسکو (۱) تور رازان قیمت گرجستان (۱) تورانتالیا ارزان قیمت (۱) تاریخچه گرجستان (۱)
دوستان من سفربین تور کربلا هوایی پرتال زیگور طراح قالب